Ramka w ramce, czyli jak ozdobić obraz?

Poster mock-up

Najlepszym sposobem na ozdobienie obrazu jest właściwe jego oprawienie. Oczywiście, obejmuje ono coś więcej niż tylko ramę. Jego drugim elementem jest passe partout. Jak sprawić by obraz wyglądał świetnie? Czy można coś zrobić by nie był po prostu ładny, ale zachwycał swoim wyglądem?

Dobrze dobrana rama


Podstawą jest rama, czyli najbardziej zewnętrzna część oprawy. Rama może być kolorowa, wykonana z naturalnego drewna lub metalu. Może też być z tworzywa sztucznego lub być pozłacana. Wiele zależy od gustu osoby, która ją kupiła oraz od wyglądu samego obrazu lub grafiki. Rama zawsze powinna współgrać z zawartością.

Passe partout


Pod tą francuską nazwą kryje się kartonowa ramka, która jest umieszczana wewnątrz tradycyjnej ramy. Ten kawałek papieru pozwala na wydobycie prawdziwych kolorów z dzieła. Trzeba, wiec odpowiedzieć sobie na pytanie o to jak dobrać passe-partout do obrazu i ramy. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sztuka. Passe partout może mieć różne kształty, wymiary, wielkości otworów, odcienie, a nawet inną fazę. Z tego właśnie powodu ważne jest by dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Kluczowe jest jednak dopilnowanie by wszystkie kolory ze sobą współgrały. Muszą one być dobrze wyeksponowane i nie powinny się ze sobą gryźć. Dobrym pomysłem jest stawianie na kolory dopełniające lub kontrastowe. Nie ma jednak ścisłych reguł postępowania i kryteriów wyboru passe partout. Najlepiej jest, więc kierować się własną intuicją i słuchać, co mówi serce na temat każdego konkretnego modelu.