Jak wybrać ramę do obrazu?

obrazy

Każdy obraz jest inny i inaczej powinien być traktowany. Rama jest integralną częścią obrazu i jej wybór jest bardzo ważny. Jak wybrać ramę do obrazu?

Z ramą czy bez?


Pierwsze pytanie, które powinien sobie zadać każdy miłośników obrazów powinno brzmieć, czy obraz potrzebuje ramy, czy prezentuje się idealnie bez ramy?

Warto wiedzieć, że nie każdy obraz wymaga ramy. Obrazy na płótnie, które mają wykończone boki równie dobrze prezentują się samodzielnie. Sztuka nowoczesna lubi delikatne, prawie niewidoczne ramy.

Jak wybrać ramę?


Dobór ramy na wymiar powinien być bardzo indywidualny. Inną ramę wybierzemy do grafiki a zupełnie inną do portretu. Rama do obrazów na wymiar musi być przede wszystkim dopasowana stylistycznie do obrazu.

Rama do obrazów na wymiar musi brać pod uwagę styl, epokę powstania dzieła, kompozycję obrazu oraz jego kolorystykę.

Rama na wymiar do obrazu musi wydobywać potencjał obrazu. Nie może dominować nad obrazem. Idealna rama na wymiar komponuje się z obrazem podkreślając jego walory estetyczne. Wybierając ramę do obrazów na wymiar należy zwrócić również uwagę na kolorystykę. Dobierając ramę do obrazu w ciepłej tonacji musimy również ramę wybrać w ciepłych odcieniach. Wybierając ramę do obrazu w chłodnej kolorystyce wybieramy również taką ramę.

Obraz i rama tworzą integralną całość. Tylko dobrze dobrana rama na wymiar będzie w pełni uwydatniała walory obrazu, a dzieło będzie kompletne. Rama, która zwraca na siebie zbyt mocno uwagę spycha obraz na dalszy plan. A przecież nie takie jest zamierzenie.